Özgür Özvarış

Bir yazılımcının kırık dökük dünyası

Doğru nedir Hakikat/Gerçek nedir?

clock Ekim 19, 2015 10:06 by author OzgurOzvaris

Merhaba Arkadaşlar,

Aslında bu blog sayfasında düşünce yazılarıma yer ayırayım istemiyordum sadece teknik konuları yazayım istiyordum. Ancak bu yazıyı yazmam icap etti fakat bir türlü uygun bir ortam bulamayınca mecburen burada kaleme almak durumunda kaldım.

 

 

Kısaca bahsedersek yukarıda gördüğünüz gibi su içinde gördüğünüz bir pipet size kırık gözükür. İşte bu algıdır ve doğrudur işte bu bakışla pipet kırıktır diyen kişi yalan söylemiyor hatta doğru söylüyor. Çünkü hayatı anlamada en önemli organlarından biri olan gözü ona kalemi kırık gösteriyor.

Peki pipet suyun dışına çıkarılırsa ne olur? Pipetin suyun dışında dümdüz olduğu görülür ve hakikat yani gerçek kalemin düz olduğudur.

İşte asıl sorular burada başlayacaktır. Pipet bir örnekti.

1 - Pipeti her zaman doğduğundan beri suyun içinde gören bu insan, pipeti hayatı boyunca sadece suyun içinde görse hiç dışarıda göremeseydi  ne olacaktı?

2 -  1. madde de tarif edilen insanın karşısına pipeti suyun dışında görmüş birisi gelip yanılıyorsun ben pipeti suyun dışında gördüm o düzdür deseydi nasıl davranacaktı?

3 - Pipeti suyun dışında görmüş hakikate ermiş olan bilge insan, 1. maddede kiinsanlarla yani pipeti sadece suyun içinde görmüş insanların yaşadığı bir topluluğu içinde nasıl yaşayacak?

4 - Kendinin pipetin eğik olduğuna ve bu pipeti eğikliğini yaymaya kendine dava edinenler, yıllarını bu dava yolunda harcamış, hatta belki akademik kariyerler yaparak türlü türlü toplum içinde makam ve mevki, mal, mülk, şan, şöhret edinenler bu hakikate erseydi nasıl davranacaktı? Hemen kabullenebilecek ve hayata sıfırdan başlayabilecekler miydi?

Pipet elbetteki burada bir temsil. Kategorilerde elbette çok kalın ve uçları temsil ediyor ara formlarda bir çok kategori oluşturulabilir. Temsilden amaç hayatın içinde doğru bildiğimiz ne kadar eksik doğrular hatta yanlışlar var bunu anlatmanın mütevazi bir örneği.

Elbette her aykırı görüş sahibi 3. kategorideki bilgi insan değildir. Hakikate erdiğini sanan nice 4. kategoride divaneler vardır. Birde hakikat diye bulduğu çamur ile halden hale girip, bulduğu çamuru altın diyerek türlü ambalajlarla, birilerine sürmeye çalışır. Kendinin hakikat eri olduğunu söyler oysaki hakikat nerde, sen nerde. 

Allah bizi hakikate erdirsin.

İyi çalışmalar.

 

 

 Javascript object / Array clone

clock Ekim 7, 2015 15:58 by author OzgurOzvaris

Merhaba arkadaşlar,

Eğer javascripte bir diziyi yada bir objeyi başka bir diziye eşitlerseniz reference type olduğu için clone yapmış olmazsınız. Farklı clone lama yöntemleri var. Sizlerle beğendiğim bir tanesini paylaşacağım.

function clonex(arry) {

  if (Object.prototype.toString.call(arry) === '[object Array]') {
    var clone = [];
    for (var i = 0; i < arry.length; i++)
      clone[i] = clonex(arry[i]);

    return clone;
  }
  else if (typeof (arry) == "object") {
    var clone = {};
    for (var prop in arry)
      if (arry.hasOwnProperty(prop))
        clone[prop] = clonex(arry[prop]);

    return clone;
  }
  else
    return arry;
}

İyi çalışmalar.Hakkımızda  AboneOl 

Blog Yayınımıza Hoşgeldiniz.

Month List

RecentPosts

Sign In