Değerli Arkadaşlar,

Daha önce bu sorunu çözmüştüm. Ancak meğerse bir sunucuda Application pool'u integrated deyince sorun çıkmıyormuş ancak classic deyince mvc olarak değilde normal aspx uygulaması gibi çalışmaya başladı.

Normal bir aspx gibi çalışmaya başladığını "403.14 - Directory listing denied." hatasından anladım. MVC uygulamalarda bir default sayfa olmadığı için eğer düzgün kurulmamış ise sizi adres bardaki satırdan bir directory'i açmaya çalışıyorsunuz sanıyor.

Sunucuda çalışan MVC uygulaması var, MVC runtime install edilmiş. Sonunda sebebi buldum ama bir günüm gitti. Sizin gitmesin diye yazıyorum.

Öncelikle başka bir sunucumda sorunsuz çalışan classic pool olan uygulamadan kıyasladım, application pool classic seçilince bu iis'de uygulamada bazı modüllerin yüklenmediğini farkettim (Features bölümünden modules'den) bu nedenle faydası oldu mu bilmiyorum ancak iis 7'e yüklenmemiş modülleride yükledim. Sorun çözülmedi.

Sonra şu harika dökümanı buldum.

http://www.asp.net/mvc/tutorials/older-versions/deployment/using-asp-net-mvc-with-different-versions-of-iis-cs

bu dökümandaki Creating a Wildcard Script Map bölümü sorunumu çözdü. Bu bölümdekileri harfiyyen yaptım ve mvc uygulamam çalışmaya başladı.

Hala diğer sunucumda böyle bir şey yapmama rağmen sorunsuz bir şekilde classic pool ile nasıl çalıştığını anlayamadım o da ayrı konu :)

Herkese İyi çalışmalar.